WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Genel Programlama Web Tabanlı Uygulamalar Web Tabanlı Uygulama Nedir?
Web Tabanlı Uygulama Nedir?
sessizlik2400
Web Tabanlı Uygulama Nedir?
0
483
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
sessizlik2400 Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular106
  • Mesajlar106
  • Rep puanı 1
Web tabanlı uygulamalar, yalnızca HTTP protokolü kullanılarak ağ üzerinden erişilebilen ve cihaz belleği yerine İnternet tarayıcısı ile çalıştırılabilen uygulamalardır. Web tabanlı uygulamalar bilgisayarınızın belleğinde etkin değildir ve Internet tarayıcıları kullanılarak kullanılır. Ancak, bazı web tabanlı uygulamalar istemci tabanlı çalışabilir ve bilgisayarınıza küçük bir kodun indirilmesi gerekebilir. Ancak, asıl işlem sunucu tarafında gerçekleştirilir.Web tabanlı uygulamalar, web uygulamaları, internet uygulamaları ve internet yazılımı şeklinde farklı adlarla da kullanılabilir. Terimin çok fazla varyasyonu olduğundan, genellikle bulut tabanlı uygulama konseptiyle karıştırılabilirler. Ancak, web tabanlı uygulamalar iletişim için HTTP protokolünü kullanır.
Web tabanlı uygulamalar yalnızca programlama dilleri kullanılarak oluşturulur. Bir web uygulaması geliştirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı programlama dili vardır. Her dilin işlevsel, yapısal ve kullanım özellikleri farklı olsa da, birçok programlama dili kullanılarak aynı işlevlere sahip yazılımlar oluşturulabilir. Örneğin, PHP ile hazırladığınız bir blog sistemi için ASP.NET'i kullanabilirsiniz.
Web tabanlı uygulamalar geliştirmek için programlama dilini öğrenmek gerekir. Programlama dillerinde uzman olsanız bile, gelişmiş uygulamalar oluşturmak için bir ekipten veya harici bir yazılım geliştiriciden desteğe ihtiyacınız olabilir. Geliştirmek istediğiniz yazılımın işlevlerine bağlı olarak, farklı programlama dilleri ve veritabanı sistemleri de gerekebilir. Bu, diğer programlama dilleri hakkında bilgi gerektirir.
İnternet tarayıcınızda kullandığınız ve HTTP protokolünü kullanarak iletişim kuran tüm yazılımlar, web tabanlı uygulamalara örnektir. İnternet dünyasının gelişmesi ve Web 2.0 düzenine dahil edilmesiyle, internetteki statik sayfa düzeni terk edilmiş ve web uygulamalarının kullanımı başlamıştır. Bu bağlamda, bugün İnternet'te kullandığımız birçok hizmetin web tabanlı bir uygulamaya veya bulut tabanlı bir uygulamaya örnek olabileceğini söyleyebiliriz. Bilinen en önemli web tabanlı uygulama örnekleri:
Google
Facebook
Amazon
Ebay
WordPress
Youtube
Skype web
Drupal
WhatsApp Web
[Resim: web-tabanli-uygulama.png]


Hızlı Menü: