WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Web Hosting Sunucu Firmaları Veri Merkezleri & Datacenter Veri Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?
Veri Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?
sessizlik2400
Veri Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?
0
863
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
sessizlik2400 Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular106
  • Mesajlar106
  • Rep puanı 1
Veri merkezleri sunucuları ve yönlendiricileri barındıran, barındırılan sunucular için gereken alanı sağlayan ve sunucuların düzgün işlemesinden sorumlu şirketlerdir. Veri merkezlerinin yapısı her zaman dışarıdan göründüğü kadar basit olmayabilir. Bazı veri merkezleri, işletmeler için özel olarak oluşturulmuş, paylaşılmayan veri merkezleriyken, bazı veri merkezleri yalnızca barındırma hizmetleri sunmak için ayarlanmış paylaşılan veri merkezleridir.
Veri merkezlerinin birincil rolü, bilgilerin düzenli aralıklarla depolanmasını, kullanılmasını, organize edilmesini ve güvence altına alınmasını sağlamaktır. Veri merkezleri paylaşılabilir veya paylaşılamaz. Örneğin, paylaşılmayan veri merkezleri yalnızca tek bir hizmet için ayarlanmış veri merkezleridir. Google, Facebook ve Apple gibi şirketlerden veri merkezlerinin tümü paylaşılmayan veri merkezleridir ve yalnızca belirli bir amaç ve şirket için barındırma hizmetleri sunar. Sunucuların bulunduğu alanlarda bu tür veri merkezlerine erişim de yetkilendirme protokolleri yoluyla yapılır.


Onaylı veri merkezleri, kendi sunucuları olan veri merkezleridir ve bu sunucuların işletilmesinden sorumlu olan diğer hizmetlerin sunucularıdır. Örneğin, web sitelerinizi barındırmanın daha ucuz bir yolunu aradığınızı ve kendi sunucunuzu kurma çözümünü bulduğunuzu varsayalım. Bu durumda, sunucuyu evde sağladığınız koşullar altında barındırmak mümkün değildir. İtme ve barındırma koşulları bile hem maliyetli hem de zordur. Bu gibi durumlarda, kendi sunucunuzu belirli bir ücret karşılığında o veri merkezinde barındırmayı bir veri merkezi ile kabul edebilirsiniz. Bu sadece sunucunuzu barındırma maliyetini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda sunucunuzun kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olduğunuz bir ortamda barındırır.
Bu veri merkezleri büyük yatırımlar ve güçlü destek sistemleri ile inşa edilmiştir. Veri merkezlerinde, örneğin, tüm sunuculara ideal sıcaklıklar sunan gelişmiş iklim ve klima sistemleri vardır. Buna ek olarak, yangın söndürme gibi gelişmiş dedektörler, sunucuların ve önemli kabloların veya birimlerin bulunduğu alanlarda bulunur. Özel bir kablolama sistemi, olası sel ve yangın gibi durumlarda meydana gelebilecek veri kaybını önler, böylece kabloların su geçirmez olmasını sağlar.
Veri merkezleri tarafından kullanılan internet bağlantılarının da özel hatları vardır. Bu basit örneklerden anlayabileceğiniz gibi, veri merkezleri bu tür birçok standart kullanılarak oluşturulur ve sertifikalandırma işlemlerinden sonra kullanıma hazırlanır.
[Resim: veri-merkezi.png]


Hızlı Menü: