WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Webmaster Genel Konular Yeni Web Siteleri - Site Tanıtımı v Öğrenci Borç Sorgulama
Öğrenci Borç Sorgulama
Erenbor
Öğrenci Borç Sorgulama
0
91
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Erenbor Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular233
  • Mesajlar233
  • Rep puanı 0
Üniversite öğrencilerine eğitim hayatları boyunca devlet tarafından burs verilmektedir. Verilen bu burslar okul bittikten sonra geri ödemeli olmaktadır. Öğrenciler borç bilgilerini öğrenci borç sorgulama sistemi üzerinden öğrenebilirler. Borcun geri ödemesi iş hayatına girdikten sonra taksitli bir şekilde ödenebileceği gibi toplu bir şekilde de yapılabilir. Öğrenci borcunun geri ödemesi ve sorgulaması E-devlet kapısından kimlik numarası ve şifre ile yapılabilir. Öğrenim/katkı kredisi sorgulama ekranından tüm işlemlere ulaşabilirsiniz.
 
İcra Borcu Ödeme
Bir kişinin yükümlü olduğu borçları ödeyemediği durumda kurumlar, kişileri icraya verebilir. Kurumlar ihtarname ve hatırlatma tebliği çekerek, icra borcunu haber verir. Kişiler belirlenen süre içinde icra borcu ödeme prosedürlerini yerine getirerek ödeme yapabilirler. İcralık olan kişinin borcunu ödememesi üzerine devlet, kişinin borcu kadar mallarına el koyar. Bu mallar açık artırma yöntemi ile satılarak paraya çevrilir. Çevrilen bu para sayesinde borç ödenmiş olur. İcra daireleri, icra ilanları ile açık artırmayı duyurur.
 
İcra Faizi Hesaplama
İcra dosyalarında faiz hesaplama oranları yıla göre değişmektedir. Ticari durumlarda icra faiz hesaplama oranları değişiklik gösterir. Borcun ödenene kadar borca faiz işlemesi talep edilebilir. Borcunu ödemeyen kişiye dava açılması sonucunda icra süreci başlar. İcra dosya takibi yapılması için E-devlet üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü Hizmetleri ekranından Adalet Bakanlığı sayfasına giriş yapılır. Burada bulunan icra dosyası takibi sayfasına giriş yapılarak, tüm icra dosyalarına bakılabilir.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MYK Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır, Sorgulama Veren Kurumlar Kalavun54 0 353 08-04-2021, Saat: 20:30
Son Yorum: Kalavun54
  MYK Belgesi nedir nasıl alınır sorgulama veren kurumlar zeynep 0 410 06-04-2021, Saat: 21:36
Son Yorum: zeynep

Hızlı Menü: