WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Webmaster Genel Konular Yeni Web Siteleri - Site Tanıtımı v Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?
Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?
Erenbor
Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?
0
344
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Erenbor Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular233
  • Mesajlar233
  • Rep puanı 0
Savunma sanayii gibi önemli alanlarda çalışmak isteyenlerin kişi güvenlik belgesi temin etmeleri istenmektedir. Bahsedilen belgeler kişilerin bilmeleri muhtemel olan ve gizlilik arz eden veriler konusunda kendilerine güven duyulabileceğini kanıtlamaktadır. Üstelik aynı belgeler sayesinde bireylerin bu alandaki projelerde aktif şekilde çalışıp çalışmama yeterliliğine sahip olup olmadıkları konusu ışığa çıkmış olacaktır.
Kişi güvenlik belgesi açıklanacak olduğu üzere talep üzerinden verilen belgeler arasından sayılmaktadır. Ancak bu belgenin geçerlilik süresi bakımından diğerlerinden ayrıldığı görülmektedir. Zira belgenin sonsuza kadar geçerli olmadığının altı çizilmektedir. Geçerlilik süresinin sona ermesi ile birlikte bireylerin aynı belgeleri temin edebilmeleri için yeniden güvenlik ve arşiv araştırması geçirmeleri gerekmektedir. Araştırmadan geçerli netice alamayanların belgeleri de yinelenmeyecektir. Görüldüğü üzere ilgili makamlar savunma sanayii konusunda herhangi bir ihmale ya da lakaytlığa müsaade göstermemektedir.
Kişi Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır?
Bireylerin de firmaların da kişi güvenlik belgesi alımında başvuru süreci geçirdikleri bilinmektedir. Başvuru kapsamında detaylı bir araştırma sistemine giriş yapıldığı görülmektedir. İncelemeler kişilerin geçmişte yapmış oldukları işlemleri de kapsamaktadır. Fakat yabancı ülkelerin vatandaşı olanlara ülkemizde bu gibi incelemeler yapılamamaktadır. İlgili ya da benzer belgelerin alınması gerekli olan yabancı uyruklu vatandaşlar kendi ülkelerine başvurmaktadır. Çifte vatandaş olmasına karşın ilk ülkesi Türkiye olan kişilerin güvenlik ve arşiv araştırması süreçleri yine ülkemiz sınırları içerisinde rahatlıkla tamamlanabilmektedir.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Salih Sığırcı sosyal medya güvenlik hizmetleri nuhylmaz52 0 36 18-01-2022, Saat: 15:08
Son Yorum: nuhylmaz52
  Kar tuzu nedir, nereden alınır? Debriyaj 0 80 08-01-2022, Saat: 21:30
Son Yorum: Debriyaj
  Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı ayfareli 0 76 01-01-2022, Saat: 00:30
Son Yorum: ayfareli
  Sosyal Medya Paneli Nedir? Erenbor 0 81 31-12-2021, Saat: 18:17
Son Yorum: Erenbor
  Kep Adresi Nedir? Erenbor 0 69 31-12-2021, Saat: 04:30
Son Yorum: Erenbor

Hızlı Menü: