WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Web Hosting Sunucu Firmaları Web Hosting & Hosting Arıyorum v Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
sessizlik2400
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
0
442
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
sessizlik2400 Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular106
  • Mesajlar106
  • Rep puanı 1
Hosting genel anlamda, web sitelerinin kesintisiz ve hızlı bir şekilde, internet üzerinde sürekli yayın yapmasına olanak tanıyan bir sistem hizmetidir. Web siteleri ve web siteleri içerisinde yer alan her içerik bir sunucu içerisinde saklanmakta ve oradan internet üzerine yayılmaktadır. Sunucu, bir bilgisayardır ve sizin web siteniz ve web sitenizde yer alan bütün içerikler bu bilgisayar içerisinde yer alır. Bu sunucular, kesintisiz bir şekilde, 7/24 aralıksız hizmet sağlar. Sunucuların yer aldığı yere ise hosting denmektedir. Yani hosting hizmeti alarak, web siteleriniz için bir sunucu kiralamış olursunuz. Kısaca hosting, gözünüz gibi bakıp büyüttüğünüz web sitelerinizin sıcak yuvasıdır, müstakil evidir. Bir web siteniz varsa, kesintisiz bir hizmet sunabilmek için bir hosting hizmeti almanız gerekir.
Hosting hizmeti sayesinde, sunucularda web siteniz için yer kiralamış olursunuz. Belli bir süre bu hizmeti almaya devam edersiniz. Süresi dolduğunda ise bu anlaşmayı yenileme şansınız bulunmaktadır. Çoğu kişi hosting hizmeti yerine, kendi sunucularını oluşturmaya çalışmaktadır. Bu konuda başarılı olan kişiler olsa da bu durumun neden olduğu pek çok olumsuz yön de mevcuttur. Çünkü ne demişler, her gülün bir dikeni vardır. Yani hosting firmalarının hizmetlerinde de zamanla aksaklıklar yaşanabilir.
Web siteleri, 7/24 insanlara hizmet veren platformlardır. Bir web sitesinin kesintiler halinde hizmet vermesi, arama motorları açısından olumsuz bir durumken, aynı zamanda hedef kitle için de güvensiz bir imaj oluşturur. Öyle ya, kim deniz gibi gel-gitler yaşayan, bir açılıp bir kapanan siteyi yeniden ziyaret etmek ister? Bir düşünsenize, ziyaretçileriniz yeni yazılarınızı okumak için veya bir konuda araştırma yapmak için büyük bir heyecanla sitenize giriyor fakat karşılarında bir mesaj: "503 Service Unavailable!" İnsana küfür yemiş gibi gelir değil mi? İşte bu nedenle web sitenizin aralıksız hizmet veriyor olması gerekir. Hosting hizmeti alarak bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.


Kendi sunucularını oluşturan kişilerin yaşamış oldukları pek çok olumsuzluk bulunmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi web sitelerinin 7/24 açık olması için sunucuların yani sunucu olarak kullanmış olduğunuz bilgisayarların sürekli olarak, aralıksız açık olması gerekir. “İyi de buna elektrik faturası mı dayanır?” dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız; bu durum, eğer bir hosting firması değilseniz, neredeyse imkansız bir durumdur. Çünkü bir elektrik kesintisi dahi bilgisayarınızın yani sunucunuzun devre dışı kalmasına neden olur ve web siteniz kesintiye uğrar. Fakat hosting firmalarında bu durum olanaksızdır, çünkü bunun için gerekli tedbirler zaten alınmıştır.
Kendi sunucunuzda yaşayacağınız diğer sorunlardan biri de içeriklerin depolanması için yeterli bir kapasite ihtiyacıdır. Siz bir bilgisayarı hem depolama hem de sunucu olarak kullanamazsınız, çünkü sisteminiz hantallaşır, adeta bir kaplumbağa gibi hareket etmeye başlar. Tabii ki sitenize giren ziyaretçiler de bu yavaşlığı hisseder. “Bir sayfa 30 saattir açılmadı gitti, hayatımda böyle yavaş site görmedim…” serzenişleri alır başını yürür. Hem web sitesine sürekli olarak içerik girmeniz gerekir ve bu nedenle bilgisayarınız tıklım tıklım dolar. Peki depolama alanınızda iğne atsanız yere düşmüyorsa ne yapmalısınız? Tabii ki hosting hizmeti almalısınız. Böylelikle yukarıdaki problemlerin hiçbirini yaşamazsınız.
Aynı zamanda, hosting hizmeti almak kendi sunucunuzu oluşturmaktan daha ekonomik ve daha pratiktir. Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda, sorunu kendiniz değil hosting firması çözmeye çalışır. Bu sayede, siz web sitenizin teknik sorunları ile uğraşmak yerine, kendi işinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.
Hosting hizmetleri, sizlere farklı paketler ile sunulmaktadır., Bu paketler web sitenize ve işinize göre farklı özellikler ile ön plana çıkan paketlerdir. Siz de böylece, kendiniz için en uygun olan paketi kolaylıkla seçebilirsiniz. Aynı zamanda, paketler arasında geçiş olanağı da mevcuttur. İşlerinizi büyütmek için bir web sitesine ihtiyacınız vardır ve web sitenizin de bir hosting hizmetine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, profesyonel bir iş için iyi bir hosting firması seçmelisiniz. Yazımızın devamında, Türkiye’de başarılı hizmetler sunan hosting firmaları yer almaktadır. Bu firmaları detaylı olarak sizlere aktaracağız. Bu firmalara geçmeden önce sizlere, farklı hosting tiplerini de bildireceğiz.

[Resim: web-hosting.png]

Farklı hosting tipleri şunlardır:
Linux Hosting
Windows Hosting
Wordpress Hosting
Cloud Hosting
Kurumsal Hosting
Mail Hosting
Shared Web Hosting
Hosting hizmeti sunan en popüler firmalar ise şöyledir:
Godaddy
Natro
İsim Tescil
Turhost
Güzel Hosting
Netinternet


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  CloudBunny Hosting sessizlik2400 0 861 02-07-2020, Saat: 15:56
Son Yorum: sessizlik2400
  Netdirekt Hosting sessizlik2400 0 706 02-07-2020, Saat: 15:55
Son Yorum: sessizlik2400
  Webkur Hosting sessizlik2400 0 609 02-07-2020, Saat: 15:54
Son Yorum: sessizlik2400
  Slm Hosting sessizlik2400 0 606 02-07-2020, Saat: 15:53
Son Yorum: sessizlik2400
  Radore Hosting sessizlik2400 0 629 02-07-2020, Saat: 15:52
Son Yorum: sessizlik2400

Hızlı Menü: