WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Webmaster Clas Bölümü Yeni Başlayanlar v Hosting firması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hosting firması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
sessizlik2400
Hosting firması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
0
704
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
sessizlik2400 Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular106
  • Mesajlar106
  • Rep puanı 1
[Resim: web-hosting.png]
Hosting hizmeti veren birçok firma vardır.
Peki, bu firmalardan hangisinin daha kaliteli olduğuna nasıl karar vereceğiz? Sonuçta pazardan karpuz almıyoruz öyle değil mi? Burada büyük projeleriniz, hayalleriniz, emekleriniz, belki de günde yüzbinlerce hit alan web siteleriniz söz konusu… Bu nedenle el bebek gül bebek bugünlere kadar getirdiğiniz sitelerinizi hangi hosting firmasına emanet edeceğinize karar verirken ince eleyip sık dokumanız gerekir.
Öncelikle, hosting hizmeti alacağınız firmanın bir kurumsal yapıya sahip olup, olmadığını kontrol edin. Kurumsal değilse, uzak durun. Yani deyim yerindeyse, kıyıda köşede kalmış, kurumsal kimliğini oluşturamamış, merdiven altı hosting firmalarından kaçının. Kurumsal olmayan bir firma, sizin kurumsal hizmetlerinize nasıl yardımcı olabilir?
Firmadan daha öncesinde hizmet almış olan kişilerin yorumlarına mutlaka göz atın. Kullanıcı yorumları size firmanın çalışma prensipleri ve hizmet kalitesi hakkında bilgi verecektir. Baktınız ki; “bir ticket atıyorum saatlerce yanıt gelmiyor, sitelerimin yedeğini almamışlar her şey gitti, bir sorunu çözene kadar adamı fitil ediyorlar…” gibi yorumlar diz boyu; o halde hemen başka bir firma araştırmaya başlayın. Eğer firma için ekseriyetle hep olumlu yorumlar yazılmış ise; bu durum iyiye işarettir ve firmanın gerçekten de müşteri memnuniyetine önem verdiğini gösterir.
Hosting hizmeti almayı düşündüğünüz firmanın web sitesine dikkat edin. Web sitesi nasıl çalışıyor? Web sitesi hızlı mı? Web sitesinde işlemler kolay mı karmaşık mı? Bunları didik didik inceleyin. Eğer web sitesi yavaş olan bir firma ise kesinlikle daha fazla zaman ayırmadan, eleyin. Çünkü kendi web sitesi için yeterli hızı sağlamayan bir firma, sizin için hiç hız sağlamaz. Öyle ya, kelin ilacı olsa başına sürer diye boşuna dememişlerdir. “Kendi himmete muhtaç dede, nerede kaldı gayrıya himmet ede” sözü de buraya cuk oturmaktadır. Kendi web sitesi karman çorman, kağnı arabası gibi ağır ağır çalışan bir firmadan hız ve optimizasyon beklemek, çıkmaz ayın son çarşambasını beklemek gibi bir şeydir. O halde; “ayinesi iştir firmanın, lafa bakılmaz.” Demeli ve daha kendi sitesinde düzgün hizmet vermeyen bir firmadan, arkamıza bile bakmaksızın uzaklaşmalıyız.
Hosting almayı düşündüğünüz firmanın, bir yer sağlayıcı belgesi olup, olmadığını kontrol edin. Eğer firma, yer sağlayıcı belgesine ve diğer gerekli sertifikalara sahip değilse, o firmadan hizmet almayın. Zira böyle bir firma, olası bir sorun olduğunda sizi yüzüstü bırakacaktır. Daha doğrusu, ‘olası sorun’ demeyelim de böyle bir firmayla çalışırken ‘olmayan sorun’ kalmaz zaten. Kullandığımız basit ev aletlerinin bile garanti belgesi son derece önemliyken, koca koca web sitelerini barındıracağımız hosting firmalarının yer sağlayıcı belgesi önemli olmaz mı? Bu belgenin olmayışı, o hosting firmasının yasal olarak hizmet vermediğini gösterir. Özetle, eğer bir hosting firmasının yer sağlayıcı belgesi yoksa, o firmada sizin yeriniz olmamalıdır. Ayrıca İSO 27001 belgesiyle Vergi levhası da bir hosting firmasının sahip olması gereken diğer belgelerdir. Kaçak bir hosting firması, en ufak sorunda sizi yüz üstü bırakıp kaçacaktır!
Farklı hosting firmalarında, farklı ücretlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bir firmanın size sunmuş olduğu ücret düşük olabilirken, bir diğer firmanın ise yüksek olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ortalama olarak fiyatların hangi aralıklara sahip olduğunu anlamak için Pazar araştırması yapmanız ve ardından ucuz olan firmanın neden ucuz olarak hizmet verdiğini da araştırmanız gerekir. Çünkü uygun fiyata bir hosting almak isterken, web sitenizi riske atabilirsiniz. “Ucuz etin yahnisi yenmez.” Sözünü bu noktada biraz düşünmek gereklidir. Tabii ki uygun fiyat herkesin aradığı bir kriterdir ve kimse daha ucuz fiyatlara alabileceği bir hosting için milyarlar baymak istemez. Ancak gelişmiş bir hostingin de çok ucuz fiyata satılması pek mümkün değildir. Böyle bir durum, o hostingin –deyim yerindeyse- defolu mal olduğu konusunda şüphe uyandırır. Bu yüzden hosting alırken kazıklanmak da, hem ucuz olsun hem kaliteli olsun derken ucuz fakat kötü bir hizmet almak da can sıkıcıdır. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorsanız detaylı bir fiyat ve kalite araştırması yapmalı, hosting firmaları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları irdeleyerek sizin için en uygun olanını bu doğrultuda belirlemelisiniz. 30-0-500 liraya akıllı telefon aldım diye sevinirken kargo paketinden salatalık çıkmasıyla neye uğradığını şaşıran bir insan misali; ucuz hosting aldım diye kendinizi kazançlı sayarken web sitenizde birer birer sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle hizmet alacağınız hosting firmasına karar verirken yalnızca fiyatını değil, firmanın tarihini, deneyimini, hizmetlerinin özelliklerini, farklı paket seçeneklerini de ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmelisiniz.
Hosting almayı düşündüğünüz firmanın, başka ne gibi hizmetler verdiğine dikkat edin. Tam kapsamlı bir hizmet almak istiyorsanız web sitesi için gereken bütün hizmetleri bir arada sunan firmalarla çalışmanız, sizin için hem kolaylık olacak hem de bir sorun yaşadığınızda sorunu gidermek için farklı firmalar aramanıza gerek kalmayacaktır. Sonuçta bir hosting firması, müşterilerinin yaşayabileceği bütün sorunlara karşı önceden hazırlıklı olmalı, her ihtimali düşünmelidir.
Web sitenize uygun olan bir veri tabanı kullanılıyor mu ona dikkat etmeniz gerekir. Hosting hizmetinin veritabanı web sitenizle uyumlu olmalıdır.
Düzenli olarak yedek alması , kaliteli ve profesyonel bir hosting firmasının hizmetlerinden biridir. Dişinizden tırnağınızdan artırarak bir yerlere getirdiğiniz sitelerinizin, gece gündüz yaptığınız çalışmalarınızın, yıllar boyu harcadığınız emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız, yedekleme konusunda hassas olan bir firmayla çalışmalısınız. Herhangi bir problemde sitenizdeki tüm veriler silinirse onlara tekrar ulaşabilmeniz ve her şeye kaldığınız yerden devam edebilmeniz buna bağlıdır. Bir gecede dibe vurmak istemiyorsanız yedekleme hususunda firmanın üzerine düşeni yaptığından emin olmalısınız. Ne yazık ki yedek alınmadığı için verilerini kaybeden birçok insan vardır. Bu durumda bazı hosting firmaları suçu müşterilerine bulmakta ve yedeklemenin kendi görevleri olmadığını, suçlunun müşteri olduğunu söylemektedir. Halbuki topu müşteriye atmak, amiyane bir tabirle; “kendi yedeğini kendin alsaydın kardeşim ne yapalım?” demek, onları haklı çıkarmamaktadır. Zira yedekleme, bir hosting firmasının sağlaması gereken temel hizmetlerden biridir.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hosting Seçerken Bakılması Gereken Özellikler sessizlik2400 0 849 02-07-2020, Saat: 16:01
Son Yorum: sessizlik2400

Hızlı Menü: