WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Webmaster Genel Konular Yeni Web Siteleri - Site Tanıtımı v Dikkat Edilmesi Gereken Bir Hastalık Türü
Dikkat Edilmesi Gereken Bir Hastalık Türü
Kalavun54
Dikkat Edilmesi Gereken Bir Hastalık Türü
0
368
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Kalavun54 Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular92
  • Mesajlar92
  • Rep puanı 0
Anal Fistül Nedir?

Anal fistül, anal kanal bezlerinin iltihaplanması sonucunda gelişen apsenin, anal bölge derisinde açılarak akmasıyla meydana gelen kronik iltihaplı ve akıntı şeklinde görülen hastalıklardan biridir. Anal fistül tedavi gerektiren bir hastalık olup, kendi kendine geçmesi mümkün değildir. 

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal bölgede gelişen iltihaplı ve akıntılı bir rahatsızlık olan  Anal fistül belirtileri; Bölgede ağrı, şişlik ve ateş olarak kendini gösterebilmektedir. Anal bölgede hayat kalitesini düşürebilecek gaita ve gaz tutamama durumu gelişebilmektedir. Ve iç çamaşırında rahatsız edici kirliliğe neden olan akıntı en belirgin özellikleridir. Anal fistül yaşam kalitesine olumsuz etkileri nedeniyle, en kısa zamanda doktora görünmeyi gerektirmektedir.

Anal Fistül Teşhis & Tedavi

Hastalığın karakteristik özellikleriyle doktora başvuran hastaya teşhis konulabilmesi kolay olmaktadır. 
Yapılacak proktolojik muayene sonucunda anal fistül teşhisi konulabilmektedir. Daha sonra fistül özelliklerinin belirlenmesi maksadıyla, MR, görüntüleme yöntemi istenerek gereken tedavi yönü belirlenmektedir. Alınacak görüntü haritasına göre izlenebilecek tedavi yöntemleri netleştirilebilmektedir. Bazı durumlarda, Anal fistül, anal fissür ya da hemoroit gibi hastalıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle konu üzerinde uzmanlığını kanıtlamış doktor muayenesi ile kesin tanı konulabilir.  Kesinleşen tanı sonucunda ancak tedavi sürecine geçilebilmektedir. Ameliyat çok uzun sürmeyen cerrahi bir işlemdir. Ancak ameliyat ön hazırlıkları, doğru haritalandırmanın önemi ve hangi cerrahi tekniğin uygulanacağı kararını verme süreci de çok önemlidir. Doğru teknik ve cerrahi uzmanlıkla yapılan müdahale yüksek başarı getirecektir. 

Anal Fistül Tedavisi; Cerrahi ve lazer tedavileri olarak iki şekilde yapılabilmektedir. 

Cerrahi tedavi; bu tedavide asıl amaç, Fistülün etkilediği kasları kesin olarak belirledikten sonra, büyük abdest ve gazı tutan kasları koruyabilmektir. Makat kaslarına yakınlığı bulunmayan ya da az olan durumlarda sadece fistülün açılarak alınması yeterli olabilmektedir. Hayati önemdeki kasları tutan durumlarda ileri cerrahi teknikleri ve teknolojileri kullanımı zorunlu olabilmektedir. 

Lazer tedavi; Anal fistül tedavisinde lazer uygulama yöntemleri makat kasını etkileyen durumlarda zorunlu olabilmektedir. Ancak lazer hassas ve uzmanlık gerektiren bir tedavi yöntemi olması nedeniyle mutlaka uzman bilgisi ve kullanımı gerekmektedir. Hasta doktor arasındaki güven olgusu ve hastalığın uygunluğu da tedavide başarı oranını olumlu yönde artırmaktadır.

Anal Fistül Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Anal fistül ameliyatları sonrası iyileşme süreci hastalığın evresine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Basit fistüllerde 1 hafta 10 gün içinde iyileşme gerçekleşebilmektedir. Buna rağmen komplike fistüllerde revüzyon cerrahi gereksinimleri gelişebilmekte ve tedavi süreci 2 ayı bulabilmektedir.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Balkan Turu Neden Yapılmalı? Erenbor 0 112 03-12-2021, Saat: 00:54
Son Yorum: Erenbor
  Lazer Markalama Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Erenbor 0 164 17-10-2021, Saat: 16:41
Son Yorum: Erenbor
  İç Mimarda Olması Gereken Özellikler Erenbor 0 200 26-09-2021, Saat: 19:44
Son Yorum: Erenbor
  İnsülin nedir ve nelere dikkat etmeliyiz? xtc99 0 191 23-09-2021, Saat: 23:07
Son Yorum: xtc99
  Gonore cinsel yolla bulaşan hastalık nedir? xtc99 0 186 23-09-2021, Saat: 22:59
Son Yorum: xtc99

Hızlı Menü: