WmClass Web Master Class Paylaşım Platformu Webmaster Genel Konular Yeni Web Siteleri - Site Tanıtımı v Arabesk Dinlemek Neden Son Yıllarda Popüler Hale Geldi?
Arabesk Dinlemek Neden Son Yıllarda Popüler Hale Geldi?
Alempanel
Arabesk Dinlemek Neden Son Yıllarda Popüler Hale Geldi?
0
200
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Alempanel Yeni Üye
*
Yeni Üye
  • Konular1
  • Mesajlar1
  • Rep puanı 0
Arabesk Dinlemek Neden Son Yıllarda Popüler Hale Geldi?
 
Arabesk Müzik, ülkemizdeki macerasına başladığı 1960’lı – 1970’li yıllardan sonra, pek çok eleştiriye maruz kalmasının yanında ciddi anlamda değişim geçirdi. Günümüzde, “Arabesk Dinle” sorgusu arama motorlarında sıkça yapılan aramaların ilk iki kelimesi arasında yer alıyor. Özellikle bir dönem Türkiye’de oldukça popüler olan Arabesk dinlemek, neden son yıllarda popüler hale geldi?

Değişen “Arabesk” Algısı

Arabesk dinlemek, özellikle bu müzik türünün yaygınlaştığı 90’lı yıllarda pek çok insanın eleştirdiği bir dinleme alışkanlığıydı. Buna karşın günümüzde arabesk dinleme alışkanlığı ile ilgili bu tip bir algıdan söz etmek güç. Özellikle Müslüm Gürses’in Arabesk Müzik ile ilgili çeşitli çalışmaları, insanların bu müzik türü ile ilgili algılarının değişmesinde büyük oranda etkili oldu. Bugün, arama motorlarında “Arabesk Dinle” sorgusu, en çok yapılan aramaların başında geliyor ve Arabesk Müzik, RAP gibi farklı müzik türleri ile birleşerek farklı müzik türleri meydana getiriyor.

Arabesk dinlemek, geçmiş yıllarda sıklıkla eleştiriliyordu. Bunda, bu müzik türünün insanları daha melankolik, intihara meyilli, isyankâr ve hüzünlü yaptığı savunulmaktaydı. Ancak bu düşünce tarzı, özellikle 1990’lı yıllardan sonra yıkıldı. Değişen sosyo – ekonomik yapı, Arabesk Müziğin daha sık olarak ve geniş kitleler tarafından dinlenmesine neden oldu. Farklı türden şarkıcı ve bestekârların, Arabesk Müzik Dinlemek ile ilgili algılarının değişmesi de, Arabesk Müzik ile ilgili görüşlerin çeşitlenmesine ve artmasına neden oldu.
Bugün, RAP veya başka türlerdeki müziklerle harmanlanmış Arabesk Müzik besteleri çoğu zaman bir albüm, kaset veya CD ile olmasa da, bizlere internet ve internet tabanlı farklı müzik kaynakları üzerinden ulaşıyor. Bu durum, “Arabesk Dinle” gibi sorguların arama motorlarında sık sık yer almasını sağlıyor ve platformlar Arabesk Müzik sevenleri farklı türlerdeki Arabesk Müzik eserleri ile buluşturuyorlar. Yani müziğe ulaşımın hızlanması da, Arabesk Dinleme işini çok daha kolay bir hale getirdi, tıpkı diğer müzik türlerinde olduğu gibi…

Arabesk Müzik dinlemek ile ilgili algının değişmesindeki bir diğer neden de, insanların bu müzik türünün zararlı etkileri hakkında daha bilinçli hale gelmesi elbette. Günümüzde alkol, uyuşturucu, intihar veya diğer eğilimlerin arabesk dinle-mek ile ilgili bir alakasının olmadığı bilindiği için, özellikle gençler, duygularını dışa vurmak ve rahatlamak amacı ile Arabesk dinleme kavramına daha sıcak bakıyorlar.

Youtube, Yapım Olanakları Arabesk Müzik

Arabesk Müzik ile algının kırılması ve internet bu müzik türünün kitleler tarafından daha sık olarak dinlenmesini sağladı. Bununla beraber, duygularını ifade etmek isteyen ülkemizdeki pek çok genç, Arabesk Müzik veya Arabesk Müzik Türleri ile bunu rahatlıkla yapabiliyor. Günümüzde hemen her evde bir bilgisayarın bulunması ve müzik yapım yazılım ve olanaklarının artması, pek çok kişinin Arabesk Müzik parçaları meydana getirmesini sağladı. Bununla beraber, izlenme oranlarının reklam getirisinin olması da, pek çok kişinin Arabesk Dinle gibi anahtar kelimelerde üste çıkmak için bir tür yarış başlattı. İnsanlar,  bu müzik türüne ulaşmak için çoğu zaman Google’a Arabesk Dinle sorgusunu yaptırarak sadece Youtube İçeriklerine değil, aynı zamanda internetten yayın yapan radyolara ve diğer kanallara rahatlıkla ulaşabiliyorlar.

Kısaca, Youtube ve izlenme oranlarının içerik üreticilerini teşvik etmesi, Arabesk Müzik üretimini de ciddi oranda arttırdı. Çünkü arabeskin ülkemizde uzun zamandır sevilen bir müzik türü olduğu biliniyor. Elbette Arabesk Dinle sorgusu ile karşınıza çıkan internet radyosu kanalları veya Youtube içeriklerinin en kaliteli müzik parçalarını sundukları da şüpheli. Bunun nedeni, Google’ın sıralama algoritmasının pek çok farklı unsuru değerlendirerek uygun sonuçları insanlara sunmasıdır.

Eğer kaliteli bir Arabesk Radyo yayını bulmak isterseniz, bu müzik türü ile ilgili kalite algınıza güvenmeli ve farklı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Eğer reklamsız Arabesk Dinlemek isterseniz, kanalımızı veya bizim gibi reklamsız Arabesk Müzik yayını yapan internet radyosu kanallarını tercih edebilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Diş Teli Neden Gereklidir? Erenbor 0 64 14-10-2021, Saat: 23:15
Son Yorum: Erenbor
  Saç ekimi neden yaptırmalıyız? xtc144 0 120 14-08-2021, Saat: 19:13
Son Yorum: xtc144
  Ekspres Kargo Neden Tercih Edilmelidir? Erenbor 0 181 26-06-2021, Saat: 17:41
Son Yorum: Erenbor

Hızlı Menü: